Uyuşturucu kullanan eşe karşı boşanma davası açma

Uyuşturucu Kullanan Eşe Karşı Boşanma Davası Açma

Uyuşturucu kullanan eşe karşı boşanma davası açma, aile düzeni bozulan eşler arasındaki en ciddi boşanma nedenleri arasındadır. Bu nedenle aile düzenini bozan ve sosyal yaşantıyı derinden etkileyen uyuşturucu kullanımı ile alakalı olarak doğru bir yaklaşım benimsemek gerekir. Özellikle de aile birliğinin devam etmesinin mümkün olmadığı durumlarda boşanma davası açmak en doğru seçenek olacaktır. Peki, uyuşturucu kullanan eşe karşı boşanma davası nasıl açılmaktadır? Uyuşturucu kullanımına dair herhangi bir ispata gerek var mıdır?

Uyuşturucu Kullanan Eşe Karşı Boşanma Davası Açma Mümkün mü?

Türk Medeni Kanunu kapsamında Özel Boşanma Nedenleri olarak sayılan hallerden bir tanesi de uyuşturucu kullanımı olarak kabul edilmektedir. Eşler arasında sorun yaratma potansiyeli çok fazla olan uyuşturucu kaynaklı olarak boşanmak mümkündür. Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle açılan boşanma davası çerçevesinde eşlerin birbirilerine karşı sorumluluklarının da sona ermesi de söz konusudur.

Uyuşturucu kullanımı nedeniyle açılan boşanma davalarında evliliğin temelden sarsıldığı ve devamının tarafları yıpratacağının ispat edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda hem uyuşturucu kullanımının hem de bu bağımlılığın sonuçları bakımından eşlerden birinin fiziksel ya da ruhsal olarak etkilendiğini kanıtlaması gerekmektedir.

Uyuşturucu Madde Nedeniyle Boşanmada İspat

Boşanma davası açan ve boşanma nedenini uyuşturucu kullanımı olarak belirten eşin bu durumu ispat etmesi gerekliliği bulunmaktadır. Aksi takdirde mahkemenin reddedilmesi durumu ile karşı karşıya kalınacaktır. Uyarıcı madde kullanımının taşkınlık ve olumsuz davranışlara neden olduğu düşünüldüğünde bu tip alışkanlıkların ispatlanmasında tanık beyanları da büyük öneme sahiptir.

Uyuşturucu Kullanan Eşten Nafaka Talep Edilir mi?

Uyuşturucu kullanma eşler arasındaki birliği bozan ve sağlıklı bir ilişki sürdürmeyi engelleyen en önemli hususlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda açılan boşanma davası çerçevesinde aile birliğinin sonlandırılması söz konusudur. Ancak boşanma sonrasında nafaka talebi ile alakalı durum da merak konusudur. Eşlerden birinin uyuşturucu kullanması nedeniyle açılan boşanma davası sonrasında kusuru daha az olan tarafın ciddi anlamda yoksulluğa düşmesi söz konusuysa süresiz nafakaya hükmedilmektedir. Bunun yanı sıra müşterek çocuklara bakmakla sorumlu tutulan eşe de iştirak nafakasıödenmesi gerekmektedir. 

Uyuşturucu Madde Kullanımı Durumunda Velayet

Aile birliğinin uyuşturucu kullanımı nedeniyle zarar görmesi durumunda müşterek çocukların velayetinin kime verileceği büyük merak konusudur. Zira çocuğun faydası gözetilerek daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için en doğru karar alınmak durumundadır. Uyuşturucu kullanan eşin bu noktada kusuru ispatlanmışsa müşterek çocukların velayeti kendisine verilmeyecektir. Üstelik Türk Ceza Kanunu uyarınca uyuşturucu kullanmanın suç teşkil etmesi nedeniyle velayeti alamamaya ek olarak hapis cezası ile karşı karşıya kalması söz konusu olacaktır.

Uyuşturucu Kullanan Eşe Karşı Boşanma Davası Nerede Açılmaktaır?

Eşlerden bir tanesinin uyuşturucu madde kullanması nedeniyle boşanma davası açılması için eşlerin birlikte son 6 aydır yaşadıkları yerdeki Aile Mahkemesi görevlidir. Söz konusu yerde herhangi bir Aile Mahkemesi bulunmuyorsa bu durumda Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurulmalıdır. Siz de boşanma ve diğer bütün süreçler hakkında bilgi almak istiyorsanı Alanya Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir