Ana Sayfa » Makaleler » Aile Hukuku » Boşanma Davasında Deliller Nelerdir?

Boşanma Davasında Deliller Nelerdir?

Boşanma davasında deliller boşanma avukatlarının en çok önem verdiği konudur. Boşanma davası açan taraf karşı tarafın suçunun olduğunu ve boşanma nedenlerini ispatlamak ile mükelleftir. Bu nedenle boşanma davasında deliller büyük bir öneme sahiptir. Davacının terk, evliliğin temelden sarsılması, aldatma gibi boşanma nedenleri varsa o nedeni mutlaka mahkemeye kanıtlaması gerekmektedir. Davacının bu iddialarını kanıtlayamaması durumunda ise dava reddedilecektir. 

Davacı açan kişinin tarafların arasındaki uyuşmazlığı, evliliğin katlanılmaz hale geldiğini, davalının kusurlu olduğunu ispatlaması için ise çeşitli deliller sunması gerekmektedir. Ancak bu delillerin mutlaka hukuka uygun olması gerekmektedir. Hukuka aykırı olan delillerin yasalar önünde herhangi bir geçerliliği yoktur. Ayrıca davadaki haklılığı kanıtlamak adına hukuka aykırı bir şekilde delil sunulması durumunda savcılık tarafından soruşturma dahi başlatılabilmektedir. 

Davacının açtığı dava da boşanma ile ilgili sebeplerini ispatlaması durumunda ise davalının da bu iddiaları çürütmek için deliller sunması gerekmektedir. Davacının iddialarının yersiz, asılsız olduğunu ifade eden karşı tarafın asılsızlığı ispatlamak için delillere ihtiyacı vardır. 

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları Delil Olur Mu?

Her iki tarafında iddialarını ispatlamak için delillere ihtiyacı olduğundan bahsettik. Bu noktada özellikle nafaka, velayet, ziynet eşyası gibi konularda deliller büyük öneme sahiptir. Telefon kayıtları Sms ve whatsapp gibi uygulamalar ile delil sayılabilmektedir. Ancak telefon görüşmesi yaparken hukuka aykırı bir şekilde kayıt alınması ne yazık ki delil olarak sayılmayacaktır. Aksine bu suçtur. Bu noktada boşanma avukatları delili nasıl ve ne şekilde sunmanız, bulmanız gerektiği ile ilgili sizleri bilgilendirecektir. Boşanma davalarında uzman bir boşanma avukatı ile delil konusunda bilgi sahibi olarak boşanma davanızı kusursuz bir şekilde sürdürebilirsiniz. 

Boşanma Davasında Deliller Nelerdir?

Eşlerden birinin boşanmak için açtığı bu davada öne sürülecek olan deliller, davanın seyri için büyük önem arz etmektedir. Davanın öne sürdüğü iddiayı deliller ile kanıtlayamaması boşanmanın gerçekleşmesini engeller. Ayrıca boşanma gerçekleşse dahi velayet ve nafaka davaları kaybedilebilmektedir. Öncelikle telefon kayıtlarının delil olarak sunulması gerekiyorsa bunun için savcılığa başvurulması gerekir. Mahkeme kararı ile örneğin aldatan eşin başka birisiyle ne sıklıkla telefonda görüştüğünün kanıtları çıkarılabilmektedir. Ancak telefon görüşmelerinde ne konuşulduğu bilgisine ulaşmak mümkün değildir. 

Kişinin kimlerle ne sıklıkla görüştüğü sonucuna ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra eşinin otelde birisiyle birlikte olduğunu öğrenen davacı otel kayıtlarının çıkarılmasını talep edebilir. Bunların yanı sıra delil olarak kullanılabilecek argümanlar şu şekildedir:

 • Fotoğraf
 • Sms
 • Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medyadaki paylaşım ve mesajlar
 • Otel kayıtları
 • Kamera görüntüsü
 • Yazışmalar, notlar, mektuplar
 • Tanık
 • Whatsapp yazışmaları
 • Mahkeme ilamı
 • Bilirkişinin incelemesi
 • Kolluk araştırmaları
 • Banka kayıtları
 • Mahkeme dosyaları
 • Pasaport giriş ve çıkış işlemleri

Boşanmada Delil Olarak Ne Kullanılmaz?

Daha önce de bahsedildiği gibi boşanma davasında delil olarak sunulan her şeyin hukuka uygun olması gerekmektedir. Bu doğrultuda eşinin gizlice görüntülerini çeken kişi bu görüntüleri hukuka aykırı bir şekilde delil olarak sunamaz. Boşanmada aldatma delilleri çok önemli olsa da  özel hayatın gizliliğini ihlal eden hiçbir şey delil değildir. Bunun yanı sıra bireyin onur ve haysiyetini zedeleyecek delillerinde mahkemeye sunulması mümkün değildir. 

Boşanma davasının nasıl açılacağı hususunu daha önce “Boşanma Davası Nasıl Açılır? adlı makale ile yayımlamıştık. Linke tıklayarak ilgili makaleyi inceleyebilirsiniz.

Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davası ücreti, anlaşmalı boşanma davası ücreti gibi konular en az boşanmada delil konusu kadar önemlidir. Bireyler her ne kadar boşanmak istese de boşanma davası fiyatları yüksek olacağı için çekinebilmektedir. Bu noktada boşanma davası fiyatları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişme geçebilirsiniz. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir