Ana Sayfa » Makaleler » Aile Hukuku » Boşanma Davası » Oyun Bağımlılığı Boşanma Sebebi Mi?

Oyun Bağımlılığı Boşanma Sebebi Mi?

Oyun Bağımlılığı Boşanma Sebebi Sayılır Mı? Boşanma Davası Üzerindeki Etkileri

Oyun bağımlılığı, bireylerin video oyunları veya diğer dijital eğlence biçimleri için aşırı derecede zaman harcaması ve gerçek dünyadaki işlevlerini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu bağımlılık, iş performansını düşürebilir, sosyal ilişkileri zayıflatabilir ve fiziksel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Eğer bir evlilik içinde bir veya her iki eş oyun bağımlılığı yaşıyorsa, bu durum evlilik ilişkisini ciddi şekilde zedeleyebilir. Boşanma avukatı olarak oyun bağımlılığı boşanma sebebi sayılıp sayılmayacağı hususunu ele almakta fayda görüyoruz.

Günümüzün dijital çağında, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte oyun bağımlılığı, ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda, evlilik birliğinin sona erdirildiği boşanma davaları da hayatın içinde yer alan bir gerçektir. Bu iki sorun, hem bireylerin hem de ilişkilerin yaşadığı zorlukları artırabilir. Oyun bağımlılığı ve boşanma davasının etkileşimi, hem bireysel hem de aile düzeyinde önemli sonuçlar doğurabilir. 

Oyun bağımlılığının bir evlilik içinde varlığı, boşanma davası sürecini olumsuz etkileyebilir. Eşler arasındaki iletişim zaten bozuk ise, oyun bağımlılığının eşlik ettiği bir durumda iletişim daha da zor hale gelebilir. Ayrıca, oyun bağımlılığı çiftlerin birbirleriyle vakit geçirmesini engelleyebilir ve duygusal bağın zayıflamasına neden olabilir. Bu durum, boşanma isteğini artırabilir veya boşanma sürecini daha karmaşık hale getirebilir.

Oyun Bağımlılığı Boşanma Sebebi ve Kusuru

Yukarıda da bahsettiğimiz üzerinde oyuna bağımlı olan ve bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren eş ailesi ile vakit geçiremeyecek ve sağlıklı bir evlilik birliği oluşmayacaktır. Boşanma davalarında genel olarak en büyük sebep evlilik birliğinin temelden sarsılması (şiddetli geçimsizlik) olarak gözükse de evlilik birliğinin temelden sarsılması arkasında daha özel nedenler barındırmaktadır.

Bu özel nedenlerden biri de eşe karşı ilgisizliktir. İşte eşe karşı ilgisi olunduğunda aile içi problemler artmakta ve iletişim kurulamaması nedeni ile boşanmaya olan yatkınlık diğer taraf için artmaktadır. Yargıtay yüksek mahkemesi de evliliğin bir taraf için çekilemeyecek hale gelmesini doğrudan boşanma sebebi sayıp kusurlu tarafı belirlemektedir.

Devamlı olarak oyun oynayan ya da bilgisayar başında vakit geçiren eşin kusurlu açılacak bir boşanma davasında kusurlu sayılacağı aşikardır. Ancak bu kusur için delil gerekecektir. İşte boşanma avukatlarına en çok sorulan sorulardan biri de budur: “Boşanma davasında nasıl delil toplarım” Bu konuyu başka bir makalede daha detaylı olarak inceleyeceğiz. 

Yargıtay yüksek mahkemesi de boşanma davasında bilgisayar başında fazla vakit geçiren eşi kusurlu bularak tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Esas: 2014 / 19849 Karar: 2015 / 4186 Karar 

Davalının hem mobil telefonundan, hem de bilgisayardan sürekli olarak internete girdiği ve Facebook isimli sosyal paylaşım sitesini kullandığı, bu şekilde kuşku çeken tutum ve davranışlarda bulunduğu, son olarak da Almanya’ya döndükten iki gün sonra “T.’tan ayrılacağını, boşanmak istediğini” söyleyerek evi terk ettiği yapılan soruşturma ve toplanan delillerden anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinde eşler, birlikte yaşamak ve birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamakla yükümlüdürler.

Davalının “eşinden boşanacağını” söyleyerek evi terk etmesi, birlikte yaşamaktan kaçınma ve zamanının çoğunu sosyal paylaşım sitesi ve internette geçirmesi, evlilik birliğinin mutluluğunu sağlama konusundaki özen yükümlülüğüne (TMK. md.185/2) aykırı olup, diğer taraf için ortak hayatı çekilmez kılar.

Yargıtay kararında da görüleceği üzere bilgisayar veya telefon başında fazla zaman geçiren eş ilgisiz olarak nitelendirilerek kusurlu sayılmaktadır. Aynı şekilde devamlı bilgisayar başında oyun oynayan ve bu oyunlara para harcayan eşin diğer eşe karşı ekonomik şiddet uyguladığından da bahsedilebilecektir. 

Boşanma davalarında kusur oranı son derece önem arz etmektedir. Şayet oyun bağımlılığı boşanma sebebi olarak görüldüğünden, karşı tarafa maddi ve manevi tazminat ödeyeceğiniz, nafaka miktarının artacağı ve hatta ortak çocuğun velayeti hususunda dikkate alınacağı kaçınılmazdır.

Daha detaylı bilgi almak için boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki boşanma davaları aynı sebebe dayanılarak sadece bir kez açılabilmektedir. Bu nedenle hak kayıplarına uğramamak için bir boşanma avukatı ile hareket etmeniz ve boşanma davası açmanız önem taşımaktadır.

Çekişmeli boşanma davası ve şartları hakkında yayınlamış olduğumuz makaleye göz atmak için lütfen tıklayın.  

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir