Ana Sayfa » Makaleler » Tazminat Hukuku » Değer Kaybı Davası Kime Karşı Açılır?

Değer Kaybı Davası Kime Karşı Açılır?

Günlük yaşantımızda trafik kazaları sıklıkla meydana gelmekte ve çoğunlukla maddi zararlarla atlatılabilmektedir. Aracı zarar gören kişi zararının karşılanması için birtakım yollara başvurmakla yükümlüdür. Trafik kazalarında tazminat davasıkonusunu daha önceki makalelerimizden bulabilirsiniz. Bu makalemizde değer kaybı davası kime karşı açılır, nerede açılır konularını inceleyeceğiz.

Değer Kaybı Davası Nedir?

Değer kaybı, aracınızın bir trafik kazası neticesinde uğramış olduğu hasardan kaynaklı olarak değerinin düşmesini ifade etmektedir. Özellikle Türkiye’de aracın bir kaza geçmişi olup olmadığı alıcılar tarafından detaylı olarak incelenmekte ve fiyatı ona göre belirlenmektedir. Bu nedenlerle meydana gelen bir trafik kazası neticesinde aracınızın değerinin düşecek olmasını aracınızı henüz satmayacak olsanız dahi tahsil edebileceğiniz davaya değer kaybı davası denmektedir.

Değer Kaybı Davası Kime Karşı Açılır Sürücü, Araç Sahibi ve Sigorta Şirketi?

Değer kaybı davası açabileceğiniz 3 muhatap bulunmaktadır. Bunları sırası ile sürücü, araç sahibi ve sigorta şirketidir. Burada çoğu zaman araç sahibi ve sürücü aynı kişiler olsa da bazı zamanlarda farklı kişiler olabilmektedir. Bu nedenle tarafınızca araç maliki ile sürücü farklı kişi ise her iki kişiden talep etmek, değer kaybının tahsilini kolaylaştıracağı için lehinize olacaktır. Burada araç sahibi ile sürücü müteselsilen borçtan sorumludur. 

Yine araç sahibi ve sürücüsü ile birlikte sigorta şirketine karşı dava açmanız da gerekmektedir. Her ne kadar sigorta şirketleri sözleşmesine belirtilen sınırlar ile sorumlu olsalar da alacağınızın garanti altına alınması için en etkili yol hem araç sürücüsü ile araç sahibine hem de sigorta şirketine karşı birlikte dava açmaktır.

Ancak şunu belirtmekte fayda var ki sigorta şirketine karşı dava açmadan önce sigorta şirketine başvuru zorunluluğunuz vardır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 97.maddesine göre kusurlu tarafına sigorta şirketine karşı yazılı başvuru yapmanız gerekmektedir. 15 gün içerisinde cevap alamamanız yahut ret cevabı almanız halinde Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılacak oradan da düşük bedel yahut hiçbir bedel almamanız halinde dava yoluna gidilebilecektir.

Değer Kaybı Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Değer kaybı davasının hangi mahkemede açılacağı hususu kime karşı açılacağına göre değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak; sürücü ve araç sahibine ya da bunlardan herhangi birine karşı açacağınız değer kaybı davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Ancak doğrudan sigorta şirketine ya da sürücü ve araç sahibi ile birlikte sigorta şirketine karşı dava açacak iseniz görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesidir. 

Değer Kaybı Davası Neredeki Mahkemede Açılır?

Araç değer kaybı davasında yetkili mahkeme kazanın gerçekleştiği yerdeki mahkeme veya davalının bulunduğu yer mahkemesi veya mağdurun bulunduğu yer mahkemesidir. Bu 3 yerde de dava ikame edilebilmekte olup; sizin için hangisi daha konforlu olacak ise orada açmanızda fayda vardır.

Trafik kazaları ile ilgili diğer tazminat türleri de en az değer kaybı davası kadar önem arz etmektedir. Bu kapsamda maddi ve manevi tazminat davaları, destekten yoksun kalma tazminatı gibi tazminatlar ile de uğramış olduğunuz zararları tanzim etmek mümkündür.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir