Ana Sayfa » Makaleler » Gayrimenkul Hukuku » Kira Ödenmemesi Nedeniyle Tahliye Takibi

Kira Ödenmemesi Nedeniyle Tahliye Takibi

Kira ödenmemesi nedeniyle tahliye takibi; kira sözleşmelerinden kaynaklanan borcun ödenmemesine bağlı olarak kiralayanın taşınmazın boşaltılmasını sağlamak adına başvurduğu işlemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu yöntem sayesinde kirasını geciktiren ya da ödemeyen tarafın neden olduğu haksızlığın ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Kira Sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu 299 – 365 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bu düzenlemele kapsamında kira ödemeleri ve tahliye talepleri hakkında detaylı uygulamalara yer verilmiştir.

Bu rehberde kira ödemelerini aksatan veya hiç yapmayan kiracıya yönelik kiralayanın ne tür uygulamalara başvurabileceği hakkında detaylar ele alınmıştır.

Kira Ödenmemesi Halinde İcra Yolu ile Tahliye Talep Edebilir miyim?

Türk Borçlar Kanunu Madde 352 uyarınca kiracı kira borcunu bir kira yılı içerisinde 2 defa ödemediğinde kiralayanın 2 haklı ihtar çekmelidir. İhtar sonrasında tahliye davası açılması söz konusu olmaktadır. Kira sözleşmelerinin 1 yıldan kısa süreli olması durumunda da bu şartın gerçekleşmesi söz konusu olabilmektedir. 

Kiranın ödenmemesi kaynaklı olarak yaşanan olumsuzluklar açısından kiralayanın öncelikli olarak muaccel kira alacaklarına yönelik ihtar göndermesi gerekmektedir. Bu yöntem Tahliye Davası açılmasına olanak sağlar. Ancak Tahliye Davası genel anlamda uzun bir sürece işaret etmektedir. Kiralayanın daha hızlı çözüm elde edebilmek amacıyla İcra Takibi başlatması da mümkündür. Peki, kira ödenmemesi nedeniyle tahliye takibi için icra süreci nasıl gerçekleşmektedir?

İcra Yolu ile Kiracıyı Nasıl Tahliye Ederim?

İcra yoluyla kiracının tahliyesinin sağlanması açısından 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu Madde 269 ve devamı uyarınca tahliye talepli icra takibi başlatılması mümkündür. Bu kapsamda kiraya verenlerin önemsemesi gereken konu icra takibi başlatılırken tahliye talebinin de bildirilmesidir. İcra Yolu ile Kiracının Tahliyesi hem hızlı hem de pratik bir yol olarak kabul edilmektedir. Böylelikle bütün sorunları gidermek mümkün olmaktadır. 

Tahliye Talepli İcra Takibi başlatıldığında kiracının ödeme emrini teslim aldığı ya da tebliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 7 günlük itiraz süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde herhangi bir itirazın gerçekleşmemesi durumunda 30 günlük bir ödeme süreci başlar. Bu süreç hem kiranın hem de icra takibi ile alakalı bütün masrafların ödenmesini konu alır. 30 günlük sürede ödeme yapılması durumunda tahliye söz konusu olmayacaktır. Fakat ödeme gerçekleşmediğinde tahliye için de süreç başlamış olacaktır. Tahliye taahhütnamesi ile kiracının tahliye edilmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Tahliye Taahhütnamesine Dayalı İcra Takibi” konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kira Ödenmemesi Nedeniyle Tahliye Takibi ve Avukat Desteği

Kira sözleşmeleri; kiracı ve kiralayan arasında çok ciddi bir anlaşmazlık konusu olarak kabul edilmektedir. İhtilafın çıkmasına neden olan bu sözleşmelerden kaynaklı icra takiplerinin Alanya İcra Avukatı gibi profesyonellerce yürütülmesi daha başarılı bir sonuca ulaşmayı da sağlar. Özellikle de hak düşürücü sürelerin takibi, itirazların yapılması ve gerekli başvuruların gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu noktada Alanya İcra Avukatı büyük öneme sahiptir. Siz de bu konuda en makul desteği almak mı istiyorsunuz? İcra Takibi ve Kira Sözleşmesi ile alakalı süreçlerden hemen faydalanabilirsiniz. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir