Ana Sayfa » Makaleler » Ceza Hukuku » Uyuşturucu Ticareti Suçlarında Hassas Terazi

Uyuşturucu Ticareti Suçlarında Hassas Terazi

Üzerinizde ve konutunuzda yapılan arama sonucunda hassas terazi bulunması durumunda üzerimde hassas terazi bulundu ne yapmalıyım sorusu gündeme gelmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde düzenlenmiş olan ve yaptırımı hapis cezası olan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan dolayı hakkınızda soruşturma açılması durumunda etkili ve doğru bir savunma çok büyük önem arz etmektedir.

Uyuşturucu madde ticareti suçu, uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi satmak, satışa arz etmek, başkalarına vermek, sevk etmek, nakletmek, depolamak, satın almak, kabul etmek ve bulundurmak gibi seçimlik hareketlerden oluşan bir suçtur. Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde düzenlenmiş olan seçimlik hareketlerden birinin dahi ticari bir amaçla yapılması, ilgili suçun oluşması için yeterlidir. 

Hassas Teraziyle Uyuşturucu Ticareti Suçunun Bağlantısı 

Üzerinizde veya konutunuzda hassas terazi bulunması, uygulamada genelde satışa hazırlanan uyuşturucu maddenin tartılması için kullanıldığı ve dolayısıyla uyuşturucu ticareti yapıldığı görünümünü uyandırmaktadır. Her ne kadar hassas terazi bulunması kuvvetli şüphe oluşturan aleyhe bir durum olsa da başkaca herhangi bir delil bulunamamış ise yalnızca hassas terazinin bulunmuş olması tek başına cezalandırma için yeterli olmamaktadır. 

Türk Ceza Hukuku’nda geçerli olan ilkelere göre, sanığın cezalandırılabilmesi için suçun işlendiği kesin, net ve şüpheden uzak şekilde ispatlanmalı ve delillerle desteklenmelidir. Üzerinizde veya konutunuzda hassas terazi dışında başkaca herhangi bir delil bulunamamış olması bahse konu “şüpheden uzak şekilde ispat” için yeterli değildir. Yargıtay bu konuda cezalandırma için farklı kriterlere de işaret etmektedir. Örneğin, kolluk kuvvetleri tarafından yapılan arama sonucunda hassas terazinin yanı sıra çekmece gibi içerisinde ne olduğu hemen görülemeyecek bölmelerde uyuşturucu madde bulunması, uyuşturucu maddelerin satışa hazır olacak şekilde paketlenmesi gibi kriterler de önem arz etmektedir. 

Hassas Terazi Bulundurmanın Cezası 

Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde düzenlenen “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçunun yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun 191. maddesinde “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak” suçu da düzenlenmiştir. Yalnızca üzerinizde veya konutunuzda hassas terazi bulunması Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan dolayı cezalandırılmanız için yeterli olmasa da kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçunun oluşabileceği göz ardı edilmemelidir.

Her ne kadar Yargıtay tarafından birçok farklı kriter göz önünde bulundurulsa dahi, arama sonucunda hassas terazi bulunması kuvvetli şüphe oluşturmakta ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkınızda soruşturma açılmasına ve daha sonrasında ceza mahkemesinde yargılanmanıza sebep olmaktadır. 

Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti suçunun cezası Türk Ceza Kanunu’nda on yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden yirmi bin güne kadar adlî para cezası şeklinde düzenlenmiştir. 

Sonuç olarak, gerek uyuşturucu ticareti suçunun gerekse kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak suçunun yaptırımları ağırdır ve profesyonel savunma gerektirmektedir.  İlgili suçlamalarla hakkınızda bir soruşturma yürütülmekte veya kovuşturma aşamasında bulunan bir ceza davanız varsa, mutlaka uzman bir ceza hukuku avukatından yardım almalısınız. Ceza hukukunda uzman bir avukatın hizmetinden faydalanmak için Avukat ve Danışmanlık Ofisimizden randevu alarak bizimle iletişime geçebilirisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir