Ana Sayfa » Makaleler » Aile Hukuku » Boşanma Davası » Boşanma Davasında Evlendikten Sonra Alınan Ev

Boşanma Davasında Evlendikten Sonra Alınan Ev

Boşanma davasında evlendikten sonra alınan ev ile ilgili paylaşım eşler arasında en ciddi problemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Evin kime kalacağı ya da paylaşımın nasıl olacağı büyük ihtilaflara neden olur. Ancak Türk Medeni Kanunu kapsamında düzenlenen Boşanmada Mal Paylaşımı bu tr problemlerin önüne geçilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de boşanma davası sırasında müşterek malların en adil şekilde paylaşımı için gerekli adımların atılması gerekir. Bunun için de Mal Paylaşımı Davası açılması zorundadır.

Boşanmada Mal Paylaşımı ve Mal Paylaşımı Davası Nedir?

Eşler arasındaki ilişkinin son bulması ve aile birliğinin ortadan kalkması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda evlilik içinde edinilmiş mallara yönelik paylaşım yapılmak durumundadır. Kural olarak paylaşım eşit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak paylaşımın zaman zaman eşit olmaması ve hakkaniyet esasına dayanması söz konusu olur. Tam da bu noktada Mal Paylaşımı Davası gündeme gelir. 

Boşanmada mal paylaşımı için eşlerin aynı zamanda ‘Mal Paylaşımı Davası’ açması gerekir. Boşanma Davası ile açılabileceği gibi boşanma davası sona erdikten sonra da bu davanın açılması söz konusudur. Ancak boşanma davası ile eşzamanlı açılan Mal Paylaşımı Davası için boşanma davasının neticelenmesi beklenmektedir. Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi kapsamında gerçekleştirilen paylaşım sayesinde eşler arasındaki ilişki de dikkate alınmaktadır. Daha adil bir kararın alınmasını sağlayan bu rejim 2002 tarihinden beri Medeni Kanun’un önemli bir parçasıdır.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıldır?

Boşanmada mal paylaşımı; eşlerin evlenme sonrasında aldıkları evi nasıl paylaşacakları konusunda çok ciddi soru işaretlerine neden olmaktadır. Bu bağlamda evin durumu, kime kalacağı ve paylaşım durumunda nasıl bir yol izleneceği de dikkatle değerlendirilmelidir. Boşanma durumunda eşlerin evlendikten sonra müşterek aldıkları mallar için 3 farklı paylaşımdan söz etmek mümkündür. Katılma AlacağıKatkı Payı Alacağı ve Değer Artış Payı Alacağı olarak belirlenmiştir.

Boşanmada mal paylaşımı yapılırken öncelikle eşlerin kişisel mallarını geri almaları gerekir. Kişisel mal Türk Medeni Kanunu kapsamında tek tek sayılmıştır. Bu nedenle mal paylaşımı esnasında mahkeme kişisel malları ayrı tutmaktadır. Kişisel malların alınması sonrasında evlilik içinde edinilmiş mallar yarı yarıya paylaşılmaktadır. Yine bu mallar da Medeni Kanun’da tek tek sayılmıştır. 

Eşler arasında imzalanan bir sözleşme ile hangi malların kişisel mal hangilerinin de ortak mal sayılacağı konusunda önceden anlaşabilmektedir. Yine eşlerden birinin mal hakkında kişisel mal olduğu iddiasını ispat etmesi gerekmektedir. Zaman zaman eşlerin kişisel borçları ortak mallardan ödenebilmektedir. Bu durumda denkleştirme yapılarak eşler arasındaki hakkaniyetin sağlanması amaçlanmaktadır. Mal paylaşımı esnasında değerleme yapılırken mahkeme tarihinde o mallara denk fiyatlar dikkate alınmaktadır. Mallara ilişkin yasal faizler ise karar tarihinden itibaren başlamaktadır. 

Boşanma Davasında Evlendikten Sonra Alınan Ev için Mahkeme Nereye Açılmaktadır?

Boşanma davasında evlendikten sonra alınan ev için bir mahkeme açmak isteyen eşlerin ikamet ettikleri yerdeki Aile Mahkemesi’ne başvurmaları gerekmektedir. Ancak ölüm ya da boşanma sonrasında açılan davalarda ise farklılıklar olabilmektedir. Bu çerçevede ölüm durumunda son ikamet edilen yere bağlı mahkeme tercih edilmektedir. Boşanma sonrasında ise boşanma davasına bakan mahkeme yetkili olacaktır.

Boşanma davasında evlendikten sonra alınan ev için paylaşım noktasında eşler anlaşarak bir karara da varabilmektedir. Bu durumda bir tarafın feragat etmesi ya da paylaşım oranının farklı bir şekilde belirlenmesi mümkündür. Tüm bu detaylar ve adil bir kararın alınması adına Alanya Boşanma Avukatı desteği almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir