Ana Sayfa » Makaleler » Ceza Hukuku » Sevgilinizin Sizden İzinsiz Özel Fotoğraflarınızı Paylaşması

Sevgilinizin Sizden İzinsiz Özel Fotoğraflarınızı Paylaşması

Sevgilinizin Sizden İzinsiz Özel Fotoğraflarınızı Paylaşması, mahremiyetinizin ihlali ve kişisel haklarınıza yönelik ciddi bir saldırıdır. Bu suç kişisel verilerin korunması kanunun ihlali anlamına gelir ve hem kişinin psikolojisine yönelik hem de kişisel hayatının gizliliğine yönelik bir saldırıdır. Bu durum,  ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde cezai yaptırımlara tabiidir.

Hukuki Dayanaklar

Türk Ceza Kanunu, özel hayatın gizliliğini ve kişisel verilerin korunmasını güvence altına alır. Türk Ceza Kanunun 134. maddesi, özel hayatın gizliliğini ihlal eden fiilleri cezalandırır

Türk Ceza Kanunu 134. Maddeyegöre,kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, kişisel verilerin korunması ve izinsiz kullanımının engellenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu kanun, kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve paylaşılması konularında sıkı düzenlemeler getirir. Kişisel verilerin korunması kanunun 12. Maddesinde kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesinin önüne geçilmek için gerekli her türlü teknik ve idari tedbirlerin alınması zorunludur.

Türk Medeni Kanunun 24. Maddesinde; Kişilik hakları saldırıya uğrayan kimse, saldırının önlenmesini, sona erdirilmesini veya saldırının hukuka aykırılığının tespitini talep edebilir.

İzlemeniz Gereken Süreç

Öncelikle, sevgilinizin izinsiz olarak paylaştığı fotoğrafları ve bu fotoğrafların paylaşıldığı platformları belgeleyin. Ekran görüntüleri, tarih ve saat bilgileri gibi kanıtlar toplayın. Bu kanıtlar, hukuki süreçte haklılığınız kanıtlamak için önemli olacaktır. Bu süreçte uzman bir avukat, uygun hukuki adımları atmanıza yardımcı olacaktır. Kişisel Verilerin Korunması kanunu kapsamında izinsiz fotoğraf ve video paylaşımı suç teşkil ettiği için savcılığa şikayette bulunabilişiniz. Şikayet dilekçesinde, toplanan delilleri de eklemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’na da başvurabilirsiniz. Kurum başvurunuzu inceleyerek gerekli yaptırımları uygular

Hukuki Süreç ve Beklentiler

Hukuki süreç, delillerin toplanması, tanıkların dinlenmesi ve yargılama aşamalarını içermektedir. Bu süreç bazen uzun ve zorlu olabilir. Ancak, haklarınızı korumak ve mağduriyetinizi engellemek adına sabırlı olmanız ve bir avukattan hukuki destek almanız oldukça önemlidir.

Savcılık şikayetinizin ardından, savcı delilleri değerlendirerek dava açabilir.

Mahkeme tarafından, sevgilinizin suçlu bulunması durumunda, tazminat talep edebilirsiniz. Bu tazminat, yaşadığınız herhangi bir zararın karşılanmasına yönelik olacaktır. İzni olmadan fotoğraflanan kişi ceza davası açılması için 6 ay içinde şikayet yoluna başvurabilir.  Haksız fiilden doğan tazminat davası için dava zamanaşımı süresi ise fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren iki yıldır.

Sevgilinizin izinsiz özel fotoğraflarınızı paylaşması hem sizin psikolojinizin olumsuz yönde etkileyebilir, hem de ciddi hukuki sonuçları olan bir davranıştır. Yasalar, bu tür ihlallere karşı güçlü koruma sağlar. Bu süreçte, kanıt toplamak, hukuki yardım almak ve resmi makamlara başvurmak önemlidir. Haklarınızı korumak adına, sabırlı ve kararlı bir şekilde hukuki süreçleri takip etmek gerekmektedir. Tabii ki dava sürecinde alanında uzman bir avukatla çalışmanız davanın ilerleyişi için daha iyi olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir