Ana Sayfa » Makaleler » Boşanma » Boşanma Aşamasında Ev Eşyaları Kimde Kalır?

Boşanma Aşamasında Ev Eşyaları Kimde Kalır?

Boşanma süreci hem duygusal hem de maddi açıdan zorlayıcı bir süreçtir. Bu zorlu süreçte, ev eşyaları gibi maddi varlıkların paylaşımı da önemli bir konudur. Aile birliği içerisinde tarafların birlikte yaşadığı konuta aile konutu denmektedir. Ev eşyaları da aile konutunun bir parçasıdır.

Dolayısıyla boşanma aşamasında ev eşyaları, aile konutunda kim yaşamaya davam ediyor ise onda kalacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki bu geçici bir tedbirdir. Şayet boşanma davası ile birlikte mal paylaşımında ev eşyaları da gündeme getirilmeli ve paylaştırılmalıdır.

Boşanma Sonrasında Ev Eşyalarının Paylaşımı

Boşanmada ev eşyalarının kimde kalacağını belirleyen en önemli unsur, evlilik birliği sırasında hangi mal rejiminin seçildiğidir. Türkiye’de yasal mal rejimi, edinilmiş mallara katılma rejimidir. Bu rejimde, evlilik birliği sırasında her iki eş tarafından edinilen mallar, müşterek mal kabul edilir ve boşanmada eşit olarak paylaşılır.

boşanmada ev eşyaları paylaşımı

Müşterek Malların Paylaşımı:

  • Anlaşmaya Varılması: Ev eşyaları da müşterek mallar kapsamında olduğundan, boşanmada eşlerin anlaşarak paylaşması en ideal çözümdür. Eşler, ev eşyalarının değerini belirleyerek ve kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kimin hangi eşyaları alacağına karar verebilirler.
  • Anlaşmaya Varılamaması: Eşler ev eşyaları konusunda anlaşmaya varamazlarsa, bu durumda mahkemeye başvurmak gerekir. Mahkeme, ev eşyalarının değerini baz alarak zilyetliği elinde bulunduran taraftan katılma alacağı alınmasına karar verecektir.

Kişisel Malların Durumu:

Evlilik birliği öncesinde edinilmiş veya evlilik birliği sırasında miras yoluyla veya hediye olarak kazanılmış mallar ve ya kişiye ait olduğu belli olan mallar (kıyafet, iş eşyaları vs) kişisel mal kabul edilir. Kişisel mallar, boşanmada eşit olarak paylaşılmaz ve alan kişiye ait kalır.

Bazı Özel Durumlar:

  • Çocukların İhtiyaçları: Küçük çocuklar varsa, mahkeme ev eşyalarının paylaşımı sırasında çocukların ihtiyaçlarını da göz önünde bulunduracaktır. Örneğin, çocukların kullandığı eşyaların o eşte kalmasına karar verebilir.
  • Ev Eşyalarının Durumu: Ev eşyalarının durumu ve değeri de paylaşımı etkileyebilir. Örneğin, eski ve kullanılamaz hale gelen eşyaların değeri düşüktür ve paylaşımda dikkate alınmayabilir.

Boşanma davalarında, özellikle de mal paylaşımı ile ilgili karmaşık durumlar söz konusu ise, bir boşanma avukatından yardım almak önemlidir. Bir boşanma avukatı, yasal haklarınızı korumanıza ve hak ettiğiniz payı almanıza yardımcı olabilir. Buradan iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir